برنامه خوشه‌بندی با k-میانگین

روش‌ها و الگوریتم‌های متعددی برای اختصاص اشیاء یا نمونه‌های مختلف به گروه های هم شکل یا مشابه وجود دارد. الگوریتم k-میانگین یا k-means یکی از محبوب ترین الگوریتم‌هایی است که در داده کاوی و هوش مصنوعی، بخصوص در حوزه یادگیری بدون نظارت، مورد توجه واقع شده است. بنابراین در اینجا برنامه‌ای ارائه میکنیم که در محیط متلب می‌تواند برای هر داده‌ای مورد استفاده قرار گیرد و خوشه بندی را با توجه به خواسته کاربر که مشخص میکند داده ها را در چند گروه خوشه‌بندی کند، خوشه بندی می‌کند.

 

در این برنامه الگوریتم خوشه بندی k-میانگین را بصورت مرحله به مرحله و بصورت کامل پیاده سازی کردیم، بنحوی که کافیست داده‌ها و تعداد خوشه مورد نظر بعنوان ورودی برنامه داده شوند و سپس در خروجی هر داده مشخص میشود که به کدام خوشه متعلق است. برنامه برای تمام داده ها چه از نوع سیگنال، تصویر و یا هر نوع دیگری قابل استفاده است و برای معیار فاصله از فاصله اقلیدسی استفاده شده است.

 

این برنامه شامل گزارش کار کامل، توضیحات خط به خط کد برنامه است.

در پیاده سازی از توابع آماده متلب استفاده نشده است.

برنامه بگونه‌ای نوشته شده است که برای هر نوع ورودی دلخواهی قابل استفاده باشد.

برنامه بر روی تمام نسخه‌های متلب قابل اجرا است.

 

نحوه خرید:

پس از پرداخت آنلاین وجه، بلافاصله فایل برای شما بصورت خودکار ایمیل خواهد شد.

همچنین تیم پشتیبانی سایت یارکد بصورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به شماست. (09357638531 و info@yarcode.ir)

 

قیمت: 140.000 تومان

 

به عنوان نمونه برنامه مورد استفاده برای داده‌های دو بعدی و سه بعدی اجرا شده و نتایج نشان داده شده است. (داده ها و کد نمونه اجرای این برنامه‌ها نیز در فایل ارسالی موجود است.)

 

از خوشه بندی بوسیله k-میانگین میتوان کاربردهای فراوانی را انتظار داشت به عنوان نمونه بخش‌بندی (Segmentation) تصاویر رنگی و یا کاهش تعداد رنگ برای فشرده سازی از جمله کاربردهای این حوزه است. به عنوان نمونه برای کاربرد بخش بندی تصویر رنگی از این برنامه استفاده کردیم و میتوانید نمونه عملکرد این برنامه را در شکل زیر مشاهده کنید. (فایل کامل اینگونه برنامه‌ها نیز از طریق تماس با ما و بصورت سفارشی نیز قابل تهیه است.)

 

این برنامه به سفارش سایت یارکد و توسط مهدی مقیمی نوشته شده و به منظور ارائه در سایت علمی آموزشی یارکد (www.YarCode.ir) تهیه شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به این برنامه و یا سفارش برنامه‌های مشابه میتوانید از طریق شماره 09357638531 و یا ایمیل info@yarcode.ir اقدام نمائید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.