کد نویسی در متلب حین اجرای برنامه

میدانیم که هرگاه در متلب برنامه ای را اجرا کنید، تا اتمام کامل آن برنامه استفاده از متلب امکان پذیر نیست. حال فرض کنید کاربر بخواهد در میانه برنامه، توقفی وجود داشته باشد و در عین حال بتواند با دستوراتی، بعضی از متغیرها و یا مواردی دیگر از برنامه را چک کند و در صورت نیاز، آنها را با دستوراتی که در صفحه Command می نویسد، تغییر دهد. و یا بطور موقتی برنامه را متوقف کند و از متلب استفاده دیگری کند. جالب است بدانید برای چنین مواقعی نیز متلب راهکاری ارائه داده است که برای یادگیری این ترفند کافیست با ما در سایت یارکد همراه باشید.

برای این منظور، باید دستور keyboard در میانه برنامه نوشته شود. زمانی که نرم افزار متلب، به دستور keyboard برسد، به سراغ دستورات بعدی نخواهد رفت و متوقف خواهد شد، سپس در پنجره Command ، علامت <<K نمایش داده خواهد شد. در این زمان، شما می توانید دستورات خود را در پنجره Command نوشته و اجرا کنید. برای آنکه به متلب اعلام کنید که اجرای برنامه را ادامه بدهد، کافیست دکمه continue را در صفحه editor مربوط به برنامه فشار بدهید.

با دقت در شکل زیر، فرض کنید برنامه ای نوشتیم که دو عدد A و B را با یکدیگر جمع میکند و حاصل را در C ذخیره میکند و نهایتا C را به توان 2 میرساند. اما برای درک بهتر از کارکرد دستور keyboard کافیست قبل از اینکه C را به توان 2 برسانیم با دستور keyboard برنامه را موقتا متوقف کنیم، مقدار C را تغییر دهیم بعنوان نمونه عدد 10، و سپس با فشار دادن دکمه continue برنامه ادامه پیدا میکند. میبینید که مقدار t برابر 100 شده است که ناشی از تغییر C بوده است.

 

 

این مطلب توسط مهدی مقیمی و به منظور قرارگیری در سایت علمی آموزشی یارکد (www.YarCode.ir) تهیه شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا آموزش آنلاین و حضوری در این حوزه و یا حوزه های مشابه میتوانید از طریق شماره 09357638531 و یا ایمیل info@yarcode.ir اقدام نمائید.