پردازش سیگنال چیست؟

پردازش سیگنال علمی است که به آنالیز سیگنال ها می پردازد. به طور ساده هر کمیت متغیر در زمان یا مکان که قابل اندازه گیری باشد را سیگنال می گوییم. به عنوان مثال سرعت کمیتی است که در واحد زمان متغیر بوده و مقدار آن قابل اندازه گیری است. چراکه در بازه های زمانی مشخص می توانید مقدار سرعت را اندازه گیری کرده و ثبت کنید. مجموعه اعدادی که از ثبت سرعت در بازه های زمانی مختلف به وجود می آیند، باهمدیگر تشکیل یک سیگنال می دهند.

در شکل زیر شکل سمت چپ سیگنال را به شکل گسسته و شکل سمت راست همان سیگنال را به صورت پیوسته نمایش می دهند. محور افقی زمان و محور عمودی نیز مقدار شدت سیگنال را نمایش می دهند.

https://yarcode.ir

پردازش سیگنال‌ها یا علائم به فرایند تجزیه، تحلیل و تفسیر سیگنال‌ها اطلاق می‌شود. سیگنال مورد نظر می‌تواند صدا، تصویر، فیلم و یا هر سیگنال دیگری باشد. این علم دارای دو شاخه اصلی می‌باشد:

  • پردازش سیگنال‌های پیوسته
  • پردازش سیگنال‌های گسسته

در سیگنال‌های پیوسته در زمان متغیر مستقل، پیوسته است و این سیگنال‌ها در تمام مقادیر پیوسته‌ای که متغیر مستقل اختیار می‌کند تعریف می‌شوند. حال آنکه سیگنال‌های گسسته در زمان تنها در زمان‌های گسسته تعریف شده‌اند و در نتیجه این سیگنال‌ها تنها در مقادیر گسسته متغیر مستقل تعریف می‌شوند.

حال فرض کنید می خواهیم نویزی را که در یک فایل صوتی وجود دارد، یا نویزی که هنگام صحبت کردن ما در میکروفون ممکن است تحت تاثیر محیط اطراف به وجود آید را حذف کنیم(پروژه حذف نویز در سایت موجود است برای مشاهده کلیک نمایید). برای این منظور نیاز داریم که سیگنال دیجیتالی موجود را پردازش کرده و پس از شناسایی نویز ها با استفاده از روشی به حذف آن ها پبردازیم. یا فرض کنید قصد داریم نرم افزاری را طراحی کنیم که این نرم افزار کلمات بیان شده در میکروفون را تایپ کند. پردازش گفتار علمی است که با بهره گرفتن از روش های پردازش سیگنال به انجام این عمل می پردازد. در ادامه این بخش سعی کرده ایم مفاهیم کلی پردازش سیگنال را مورد بررسی قرار دهیم. توجه داشته باشید که تمام روش های پردازش سیگنال های دیجیتالی برای آنالیز گفتار نیز به کار می روند.

به عنوان مثالی دیگر با استفاده از تبدیل فوریه میتوان یافت سیگنال سمت چپ از پنج جزء با فرکانس های قوی ساخته شده که این فرکانس ها در شکل سمت راست قابل مشاهده هستند.

yarcode.ir-fourier app

مطابق با گفته ی الن وی. اوپنهایم اساس علم پردازش سیگنال را می توان در تکنیک های آنالیز عددی کلاسیک قرن 17 یافت.

برای مطالعه بیشتر میتوانید به سایت ویکیپدیا یا سایت یارکد مراجعه نمایید.

یکی فکر در “پردازش سیگنال چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.